14 Nisan 2019 Pazar

1 Dolar ile Nasıl Zengin Olunur?


İster tam, ister yarı vakitli olsun, rastgele bir iş kurarken çok oranda sermayeye (paraya) sahip olmanın ne kadar mühim bulunduğunu biliriz. Ama bahse girerim, hepimiz sıfır sermayeyle yola çıkıp servet sahibi olan insanlar bulunduğunu da bilir ya da en azından duyarız. Nasıl olur, diye sorabilirsiniz.
Girişiminizi başarılı kılacak, sermayeden daha kıymetli namacıylaler bulunduğuna inanıyorum. İşte size bir liste

1) Zaman

Zaman, sermayeden daha kıymetlidir. Çöpe atılmamak ve boşa harcanmamak üzere bir kıyıya ayırdığınız vakit. Kâr edebilmek umuduyla kurulacak ve piyasaya değer katacak bir işletmeye yatırılmak üzere ayırdığınız vakit. Artık, vakit denen bir sermayeye sahibiz.
Zaman ne kadar kıymetli? Uygun bir biçimde yatırılan vakit servet sayısal değerindedir. Boşa harcanan vakit yıkım olabilir. Yatırılan vakit mucizeler yaratabilir; öyleyse vakitınızı yatırın.

2) Çaresizlik

Yeni kuracağı işte en büyük ilk yatırımı çaresizlik olan bir arkadaşım vardı. “Çocuklarım aç; bu işi başarmalıyım. Aksi takdirde ne yaparım?” diyordu. Böylece, inandığı bir ürünü satmak üzere kurduğu işe 1 dolar yatırdı. 1 dolarla birkaç el ilanı edinip perakende satış yapacak, kazandığı parayla da ürünü toptan alıp müşteriye teslim edebilecekti.
Bir diğer arkadaşım, liseyi bitirir bitirmez Chicago’ya gitti. İlk işi, gece bekçiliğiydi. Biri ona namacıyla gece bekçiliğine razı bulunduğunu sorduğunda, yetersiz beslenme, diye cevap verdi. Aç bulunduğunuzda, bulabildiğiniz her tür işte çalışırsınız. Çalışmak amacıyla bir yere gidersiniz; gece bekçiliği gibi; neresi bulunduğu fark etmez. Yıllar sonra arkadaşım, Horatio Alger mükafatını aldı. Zengin ve kuvvetliydü; hayat şekliyle numune gösterebileceğim bir insandı. Ama ilk işi gece bekçiliği idi. Çaresizlik, kuvvetli bir dürtü olabilir. Yapmalıyım, dediğinizde.

3) Kararlılık

Kararlılık, yapacağım, der. Arkadaşım, evvelce “Müşteri bulmalıyım,” dedi. Çaresizlik. Sonra, “İlk gün bitmeden birini bulacağım,” dedi. Hiç şüphesiz, birini buldu. “Bir kez işe yaradıysa, bir daha işe yarar,” dedi. Ancak sonra, bir ileri şahıs “Hayır,” dedi. Şimdi neye yatırım yapmalısınız?

4) Cesaret

Cesaret, sermayeden daha kıymetlidir. Yalnızca 1 dolarınız ve çok cesaretiniz varsa, önünüzde harika bir geleceğin bulunduğunu söyleyebilirim. Koşullara karşın cesaret. İnsanlar, ne olursa olsun, en olağanüstü işlere imza atabilirler. Hiç bu tür öyküler duymadık mı? İç savaşların cehenneme çevirdiği ülkelerde her şeyini kaybettikten sonra tekrardan hayata dönmeyi başaranların olağanüstü hikayeleri. Onlar insan. İnsanları küçümseyemezsiniz. Bir şey yüzünden değil, her şeye karşın cesaret. 3-4 satışla işleri yoluna koyduktan sonra sırada bunlar var.

5) Hırs

“Harika! 3 adet satabiliyorsam, 33 adet de satabilirim. 33 adet satabiliyorsam, 103 adet de satabilirim.” Müthiş. Geleceğe yönelik hayallerinizle şaşkına dönersiniz.

6) İnanç

Artık, iyi bir ürününüz bulunduğuna inanmaya başlarsınız. Bu, büyük ihtimalle iyi bir şirket. Ve kendinize inanmaya başlarsınız. Arkadaşım, iki çocuklu, işsiz ve bekar bir anne. “Bunu kesinlikle başaracağım!” diyor. Kendine olan güveni artıyor. Bunlar, eşi aynısı olmayan yatırımlar. Para, buna dokunamaz. Ya 1 milyon dolarınız olmasına karşın hiçbir inancınız olmasaydı ne olacaktı? Fakir olurdunuz. Zengin olamazdınız. Şimdi, sırada arkadaşımın namacıyla bugün bir milyoner bulunduğunu aktaran namacıyla var.

7) Yaratıcılık

Beyninizi çalıştırmak. Muhtemelen bugüne kadar, beyin gücünüzün aşağı yukarı 10′da 1′ini çalıştırıyordunuz. Peki, kalan 10′da 9′luk bölümü de kullansaydınız ne olurdu? Neler olabileceğine inanamazsınız. İnsanlar, yapılacak en enteresan işlerle karşımıza çıkarlar. Yaratıcılık. Yaratıcılığın sayısal değeri nedir? Bir servet. Paradan daha kıymetlidir. Tek gereksiniminiz olan, 1 dolar ve çok çok yaratıcılık. İşin yürümesini sağlayacak bir yol bulmak.

8) Kalp ve Ruh

Kalbin ve ruhun konumunu ne tutabilir? Para değil. Para, kalbi ve ruhu satın alamaz. Kalp ve ruh, 1 milyon dolardan daha kıymetlidir. Kalp ve ruh olmaksızın 1 milyon dolar; bu hayat sürdürmek değildir. Hiçbir etkiniz yoktur. Ama kalp ve ruh, insanları harekete geçiren, görünmez bir büyü gibidir; insanları satın almaya, karar vermeye, eylemde bulunmaya ve reaksiyon göstermeye iter.

9) Kişilik

Tek yapmanız gereken, şahısliğinize çekidüzen vermek ve onu güçlendirmek. Sağlam bir şahısliğiniz var. Onu yalnızca, her gün etkili olabileceği bir düzeye getirmelisiniz. İster çocuk, ister işadamı, ister zengin, isterse fakir olsun, kiminle konuşursanız konuşun, şahısliğiniz etkisini göstermelidir. Her yerde evindeymiş gibi davranabilen eşi benzeri olmayan bir şahıslik. Akıl hocam şu şekilde derdi: “İster derme çatma bir kulübede bira içiyor; ister bir arkadaşınla boks maçı seyrediyor; isterse senatörün malikanesinde misafir ediliyor ol, her vakit rahat davranmayı öğrenmelisin.” Zengin ya da fakir olmaları fark etmeksizin, herkesle basit etkileşim kurabilmelisiniz. Kimin zengin, kimin fakir bulunduğu sizin amacıyla mühim değildir. Kim olursa olsun, birisi ile  benzersiz bir temas kurma fırsatı yakalamışsınızdır. Rahat bir şahısliğiniz olmalı. Her koşulda özünü koruyan bir şahıslik.

10) Karizma ve İncelikli Düşünce

Bir oran tevazuyla beraber karizma. Bir şey söyleme ve insanların sizi hâlâ sevmelerini sağlama yeteneği. Mükemmel!
Listenin tamamı, paradan daha kıymetlidir. 1 dolar ve size az evvelce ilettiğim liste ile, dünyayı avcunuza alabilirsiniz. Hangi kısmını ya da hayatınızda hangi gelişmenin olmasını isterseniz, o sizindir. Size işin sırrını verdim. Sermaye. Paradan daha kıymetli olan ve hem geleceğinizi, hem de servetinizi sigortaya alabilecek sermaye. Unutmayın; kaynaklarınız yok değil.
Disqus Comments