Belin ağrıyor, bacaklarına kramplar giriyor, geceleri bir türlü uyuyamıyorsun, kabızlık çekiyorsun… Kısacası hamilesin diyebiliriz.

Hamilelik şikayetlerini azaltmanın bir yolu yok mu diye soruyor olabilirsin. Esasında var: Egzersiz!

Uzmanlar, hamilelikleri normal seyreden kadınların her gün değilse bile sık sık, günde 30 dakika ya da daha çok orta seviyeli egzersiz yapmaları lüzumliliğini söylüyor.

Bu yüzden de bundan sonra eskisine göre daha çok kadın gündelik hayatına egzersizi dahil ediyor, zira hamilelikte egzersiz yapmanın faydaları konusu ile ilgili daha bilinçliler.

Üstelik gebelikte egzersizin bebeğe faydaları da var. Araştırmacılar, egzersiz yapan annelerin kalp atış hızındaki ve oksijen düzeyindeki farklılıkların bebekleri uyardığını düşünüyorlar.

Egzersizler esnasında rahmin içersinde hissedilen ses ve titreşimler de bebekleri uyarıyor. Hamilelik süresince derli toplu olarak egzersiz yaparsan bunun bebeğine de yararı olur. İşte hamilelikte egzersizin hem sana hem bebeğine sağladığı 12 fayda!

1. Direncini Arttırır

Hamilelikte egzersiz gerçekleştirme dayanıklılığını ve gücünü arttırır. Çelişkili gibi gelebilir ama inan bazı durumlarda çok çok dinlenmek kendini daha yorgun ve bitkin hissetmene sebep olabilir. Bir parça egzersiz gerçekleştirme, gün içersinde aktif olmak enerji düzeyini yükselterek kendini daha iyi hissetmeni sağlayacaktır.

2. Kaliteli Uykunun Anahtarıdır

Kesinlikle daha iyi bir uyku uyumanı sağlar. Hamilelikte çoğu kadın uykuya dalmak konusu ile ilgili sıkıntılar yaşar. Uykuya daldıktan sonra bu uykuyu nettisiz bir şekilde devam ettirmek de lüzumtiğince zordur. Düzenli olarak egzersiz yapan kadınlar çoklıkla daha iyi uyur ve daha zinde uyanırlar.

Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Geçirmenin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri!

3. Gebeliğe Bağlı Şekeri Önler

Hamilelikte egzersiz genel sağlığını korumana yardımcı olur. Mesela hamile kadınlar arasında giderek yaygınlaşan gebeliğe bağlı şeker hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

4. Gerilim ve Kaygıyı Azaltır

Salınıp duran duygu durumunu düzene sokmak ve moralini arttırmak de hamilelikte egzersizin yararları arasındadır. Çünkü egzersiz gerçekleştirme beynin endorfin hormonu (vücuda natural bir sevinç ve neşe veren kimyasal) salgılamasını sağlayarak ruh durumunu düzeltir. Gerilim ve kaygıyı azaltır.

Miniğinle egzersiz yapar iken nelere ilgi etmelisin: Karnında Bir Bebekle Egzersiz Yaparken Kullanabileceğin 10 Pratik İpucu!

5. Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltır

İşte egzersizin en can alıcı faydalarından biri: Bel ve sırt ağrılarını azaltır! Egzersiz yardımıyla güçlenen karın ve sırt kasları, çoğu hamile kadının, başına bela olan bu ağrılara karşı en iyi silahıdır. Düzenli olarak esnemek, gerginliğin biriktiği noktaları bulmana ve ağrılı kasları rahatlatmana yardımcı olur. Üstelik her yerde her vakit yapabilirsin ve terlemene bile lüzum kalmaz.

Bu hususta daha çoksına lüzumsinim duyarsan Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları İle Başa Çıkma Rehberimizden faydalanabilirsin.
Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları İçin En Etkili Yoga Pozları!

6. Bacak Kramplarını Engeller

Hamilelik süresince en çok şikayet edilen konulardan bir öteki bacak kramplarıdır. Egzersiz, hamilelik süresince gerilen ve kasılan kasları gevşetir. Vücuda, bilhassa de bacaklardaki kaslara kramp girmesine çok iyi gelir.

Bu hususta problem yaşıyorsan Hamilelikte Bacak Krampları İle Başa Çıkma Rehberi yardımına hazır.
Hamilelikte Bacak Krampları İçin En Kritik 2 Egzersiz!

7. Bağırsak Sistemini Düzenler

Hamilelik döneminde derli toplu bağırsak sistemine inan çok ihtiyacın olacak zira en çok şikayet ettiğin şeylerden biri kabızlık olabilir. Düzenli egzersiz gerçekleştirme, bağırsaklarını da düzene sokacaktır.

Vücudunun dinamik olmasının bağırsaklarının da dinamik olmasına yararı olur. Günde 20 dakikalık bir yürüyüş bile sistemi canlandıracaktır.

8. Doğumu Kolaylaştırır

Hamilelikte egzersizin faydalarından biri de doğumu basitleştirecek olmasıdır.

Hamileliğin esnasında egzersiz yapman çok acele ve basitçe doğum gerçekletireceğini net olarak garantilemese de, hamileyken egzersiz yapan annelerin doğumları genelde daha kısa sürer ve doğum esnasında araya girmek lüzummesi olsılığı daha düşüktür.

Doğumu basitleştirmek amacıyla hamilelik esnasında pelvisi sağlamlaştırmak lüzumir. Bunun amacıyla hamilelik süresince uygulayabileceğin egzersizlerle tanışmanı istiyoruz: Nefesten Kegele En Çok İşine Yarayacak Hamile Egzersizleri!
HemFit HemAnne'den Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler!

9. Hamilelik Öncesi Formuna Kavuşmanı Kolaylaştırır

Hamileyken egzersiz gerçekleştirme doğum ardından bedeninin daha basit toparlanmasına da yardımcı olur.

Hamileliğin esnasında ne kadar formda kalırsan doğumdan sonra fiziksel durumun o kadar acele düzelir. Doğum ardından egzersiz programına daha acele ayak uydurabilirsin.

Doğumdan sonra bedenine iyi davranarak kısa sürede eski formuna dönebilirsin: Doğum Ardından Vücudunu Toparlamak İçin Yapman Gereken Her Şey

10. Bebeğinin Sağlıklı Doğmasını Sağlar

Hamilelikleri esnasında egzersiz yapan annelerin bebekleri daha sıhhatli kilolarla doğar ve daha formda olur. Doğuma daha iyi dayanır yani doğum esnasında daha az gerilim yaşar ve doğum gerilimini daha acele atlatır.

11. Daha Zeki Olmasını Sağlar

İnanmak güç olabilir ama incelemeler hamileyken egzersiz yapan annelerin bebeklerinin genel zeka testlerinde ortalamada daha çok puan aldıklarını göstermekte. Bu da yaptığın egzersizlerin hem senin kas gücünü hem de bebeğinin beyin gücünü arttırdığını gösteriyor.

12. Kolik Riskini Azaltır

Düzenli egzersiz yardımıyla bebeğin daha rahat olabilir. Egzersiz yapan hamilelerin bebekleri genelde gece süresince daha rahat uyur. Kesintisiz uyumaya daha erken başlar. Kolik eğilimleri daha az olur. Kendi kendilerini teskin etme yetenekleri daha çokdır.