Makyaj kadınların vazgeçemediği bir tutku. Fakat, makyajın da kendisine göre bazı incelikleri var. Peki doğru makyaj nasıl yapılır?

Fondöten: Uzmanların açıkladığına göre, fondöten, kesinlikle temiz ve nemlendirilmiş cilde, nemli bir süngerle sürülmeli. Sünger her kullanıştan sonra yıkanmalı ve kurutulmalı. Fondöten aydınlık bir yerde sürülmeli, gündüz makyajı gün ışığında, gece makyajı da iyi aydınlatılmış bir yerde yapılmalı. Saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde renk değişikliği olmamalı. Fondöten bu bölgelerde ufak dokunuşlarla iyice yayılmalı. Seçilen fondöten ten rengine ideal olmalı ve ince tabaka durumunda sürülmeli.

Pudra: Fondöten üstüne sürülecek pudranın şeffaf olması gerekliliğini altını çizen eksperler, şayet tek başına kullanılacaksa, ten rengine ideal olması ve büyük pudra fırçası ile ince tabaka durumunda sürülmesi gerekliliğini bildiriyor.

Göz: Uzmanlar, toz farların, tüketimi ve dayanıklılık yönünden daha iyi olduğunu belirterek, sık sık temizlenen süngerli çubuk ya da yumUşak fırçalarla sürülmesi gerekliliğini kaydediyor. Gözlerin renginde far sürmenin her vakit çok iyi sonuç vermediğini ifade eden eksperler, kişinin, yakışacak rengi tecrübe ederek bulması gerekliliğini vurguluyor. Uzmanlar, gözlerini daha büyük göstermek isteyenlere de şu önerilerde bulunuyor:"Kirpik diplerine kara ya da kahverengi göz kalemi ile ince hat çekmeli, göz ucundan da biraz taşırmalısınız. Alt kirpiklerin diplerine de ince hat çekmeli, fakat bir pamuklu çubukla hattın keskinliğini dağıtmalısınız. Gözleriniz birbirine yakın ise gözün şakak tarafındaki ucunu daha koyu renk bir far ile belirginleştirmelisiniz. Gözleriniz birbirinden çok ayrık ise göz pınarının üstünü kaşa kadar koyuca ton bir far ile gölgelemelisiniz".

Maskara: Siyah ya da koyu kahverengi maskara sürerek gözlerin daha büyük ve anlamlı gösterilebileceğini bildiren eksperler, maskara sürerken başı hafifçe kaldırıp aynaya bu şekilde bakarken boyamanın, göz etrafına bulaştırmamak yönünden iyi bir teknik olduğunu bildiriyor.

Allık: Uzmanlar, allık fırçasının yumUşak ve uzun tüylü olması, sık sık yıkanması gerekliliğini de ifade ederek, "Allığın rengi ten rengine ideal olarak pembemsi ya da toprak tonlarında olmalıdır. Allık, katiyen bir leke gibi durmamalı, çok hafif kullanılmalı, fırça bastırılmadan hafifçe değdirilerek sürülmelidir. Gece makyajında sarfedilen allık biraz daha koyu olabilir. Fakat çok iyi dağıtılmalıdır. Yuvarlak bir yüzü daha ince göstermek amacıyla allığı, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru ve şakaklara sürmelisiniz. Köşeli bir yüzde, elmacık kemiklerinin üstüne ve çenenin alt - yan sınırına allık sürülürse yüzde daha yumUşak bir ifade sağlanabilir. Yazın yüzünüz güneşten bronzlaştığında her vakit kullandığınızdan daha koyu bir allıkla yüzünüze ışıltı katmalısınız" diyorlar.

Dudak: Dudak makyajında şeklin çok mühim olduğunu altını çizen eksperler şunları kaydediyor:

"Dudaklar ince ise fondötenlenen dudakların bitimine kemik rengi bir kalemle ince bir çerçeve çizilir ve parmak uçlarıyla iyice dağıtarak hattın keskinliği azaltılır. Daha sonra dudak kalemi ile çerçeve çizilir ve içi ideal renk ruj ile boyanır. Açık renk rujlar dudağı daha dolgun gösterir. Kalın dudaklar, koyu renkli rujla daha ince gösterilebilir".