Seo'ya Giriş

Seo başlı başına artık web site sahiplerinin olmazsa olmazlarından bir meslek haline gelmiştir. Şimdi bu yazımızda gelişi güzel seo hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Bir çok firma veya site sahipleri arama motorlarında site içeriklerinin ön planda çıkmasını istiyor, bunun için gelişi güzel firma yada kişiler arama gereği duymaya başlamaktadırlar. Bir çok kişi bu işin nasıl yapıldığını, kimlerin yaptığını bilmeden, gelişi güzel cahilce bu işi yapan firma veya kişiler aramaktadırlar. Günümüzde bu iş ile alakalı gerçekten bir bilgi platformu olmadığını düşünürsek her önüne gelen ufak, tefek site yapabilen az buçuk sağdan, soldan bloglardan bilgi edinmiş kişiler seocu olduğunu iddia ederek insanlardan para talep ederek siteni şöyle uçururuz abi, siteni böyle uçururuz günlük trafiğini arttırırız. Bu işler zaman aldığı için abi bu iş 6 ay sürüyor 6 ay sonra belli olur gibi vaatler vererek insanlardan kandırmaktadırlar.

İşin absürt olan yönüde gerçekten seo zaman alan bir iş olmasıdır. Gerçekten seo olarak sitenizi yükseltmekte 6 ay veya 1 yıl gibi zaman sürmesidir. Hal böyle olunca her önüne gelen seo yaptığını iddia etmeye başlamıştır.

Şimdi seo yaptığını iddia eden kişilerin bu işi yapıp yapamayacağını nasıl anlayabiliriz?

Seo yapan kişi size şu şekilde yaklaşımda bulunursa bilinki bu kişiler alanında uzman değiller. Logo yapıyorum abi, kartvizit yapıyorum, sitede yaparım, seo da yaparım bir bakkal dükkanı açmadığın eksikti diyebiliriz :)  Seo dediğim gibi zaman alan bir iş olduğu için seo yapan kişiler başka işleride yapabilseler dahi onlara zaman ayırabilecek zamanları ve fırsatları yoktur. Genelde seo firması ile çalışmak isterseniz çok ama çok büyük seo hizmetleri veren firmalar seo hizmetine zaman ayırabilir. Sadece seo hizmeti veren en az 30 çalışanı olan bir firmadan hizmet alabilirsiniz. Şimdi normal bir ajans mantığında düşündüğümüzde 10 çalışanlı bir reklam ajansı diyelim bu tarz yerlerde sadece bir veya iki adet seocu barındırabilir, diğer çalışanlar grafik tasarımcı, yazılımcı, metin editörü, video düzenleyici vs. gibi işler yaparlar bu iki seocu reklam ajansının 50 tane müşterisi var ise hangi birine seoya zaman ayırabileceklerki? Siz, siz olun küçük reklam ajansı tarzı yerlerden seo yaptırmak istiyorsanız arkanıza bakmadan kaçın!

Şimdi seo fiyatları nelerdir gibi soruları yanıtlayağım

Seo başlı, başına uğraş gerektiren bir iştir. Seo maliyetleri aslında siteden, siteye farklı fiyat aralığı göstermektedir. Genel anlamda sabit bir fiyatı olmayıp sitenizin arama kelimelerine ve ne kadar arama motorlarında yükselmesine göre değişmektedir. Sitenin arama motorlarında istenilen arama kelimelerinde ne kadar yükseleceğine göre çalıştığınız kişiden, kişiye fiyat araloğı değişmektedir. Fiyat aralıkları 1.000 TL ila 50.000 TL arasında seo çalışması yaptıranlar bulunuyor. Çalıştığınız kişilerin insiyatifinde ve çalışma şekline göre fiyatlar değişiyor.

Bu seo işi yapanlar ne iş yapıyor'da bu kadar para talep ediyor diyorsanız. Size açıklayalım; sitenizi arama motorları için sürekli optimize ederek arama motorlarının sitenizi rahatlıkla bulması için bitmek bilmeyen optimizasyonlar sağlarlar, siteniz için sürekli başka paravan siteler açarak size referans olacak linklemeler vererek sitenizin arama motorlarında referans verilen güzel ve güvenilir site olduğunu görmesini sağlattırırlar. Bu paravan siteler için domain ücretleri hosting ücretleri ve başka sitelerden linkleme ücretleri verdikleri için seocularında bir harcama maliyetleri vardır.

Şimdi bu iş için bir maliyet gerektiği için uygun fiyatlarda seo yapılamaz. Bu yüzden abi 500 lira ver aylık veya tek seferlik siteni arama motorlarında uçurayım gibi cümle kuran insanlara pek güvenmeyin, Hani seo maliyetlerinin yüksek ücretler olduğunu bilen şarlatanlarda sizden yüksek paralar isteyerek sizi kandırmak isteyenler olabilir.

Biz iş aramıyoruz ama sitemize gitmek için ve bizimle iletişim kurmak isterseniz seo linkine tıklayarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.