Bazı aşklar imkânsızdır. Bazı birliktelikler hayırlı birliktelik değildir. Birbirlerine zarar veren birtakım insan ilişkileri gibi birtakım besinlar de birlikte tüketilmemelidir. Faydadan çok zarar sağlıyorlar zira. Olmuyorsa zorlamamak lazım. Bize yakışan budur: Hepsinin ayrı ayrı tadına bakmak.
“Kimmiş onlar?” diye merak edenleri daha çok bekletmeden ifşa ediyoruz:

1.Süt ve Yumurta

Aynı öğünde iki değişik protein sahibi olan hayvansal besin birlikte tüketilirse iki besin da sindirilemez ve bedende toksik atıklara dönüşür. Bu da bedenin direncini kırar. Süt deriz, yumurta deriz, ne kadar da sıhhatli besinlar ama birlikte değildir.

2.Kırmızı Et ve Makarna

Yüksek oranda nişasta sahibi olan yiyecekler (burada örneğin makarna) tekrar protein sahibi olan hayvansal besinlarle (et gibi) birlikte tüketilmemelidir. Sindirimleri gerçekleşmez ve obeziteye namacıyla olurlar zira. Köfte-patates de bu hatalı temasa bir numune. Şimdi anladınız mı namacıyla bunları birlikte yiyenlerin kilo aldığını?

3.Tavuk ve Yoğurt

Aynı sorun bu ikilide de kendini gösteriyor. Aynı şekilde tavukla birlikte ekşi besinlarin yenmesi de hatalı; zira kulunç hastalığına çağrı çıkarıyor.

4.Ispanak ve Yoğurt

Bu ikili, yıllardır toplumun kabul ettiği, numune gösterilen çiftler olarak algılanmakta ve birlikte tüketilmektedir. Ancak gerçek hiç de öyle değil. Yoğurt, ıspanakla birlikte yendiğinde demir emilimini azaltıyor. Üzgünüz, ayrılmanız lazım.

5.Sıcak Süt ve Bal 

Anneler “Aman da ne iyi yapıyorum.” diye sütü kaynatıp amacıylae de balı karıştırıp içirirler çocuklarına. Ancak gerçekte gerçekleştirdikleri şey, baldaki proteini ve minerali yok etmek. Kötü niyetleri yoktu, öğrenmenin yaşı yok.

6.Şekerli Meşrubatlar ve Et, 

Şekerli meşrubatlar et ile birlikte tüketildiğinde bedenin aşırı asit üretmesine namacıyla olur. Bunun sebebi ise şekerin etin sindirilmesi amacıyla gereken mide sıvılarının salgılarını engellemesi, etin çürümesine ve fermantasyona uğramasına sebep olması. Bazı şekerler birtakım durumlarda hiç de şeker değil.

7.Meyveler ve Diğer Bütün Besinler

Meyvelerin tek başlarına yenmeleri gerekli; zira sindirimleri çok basit gerçekleşiyor. Bu da bedendeki kanın ve dokuların temizlenmesini sağlıyor. Ancak değişik bir besinle birlikte yendiklerinde meyvelerin bağırsaklara geçişi engelleniyor, meyvelerin içerdiği natural şeker kaynakları bakteriler doğrulusunda süratle emiliyor, bu da midedeki her şeyin süratli bir şekilde fermante olup asit ve gaz üretilmesine namacıyla oluyor.
Yani gerçekte varlıklı mutfak kavramı beden yasalarına göre pek de doğru değil. Ondan da olsun, bundan da olsun, her besinyı alalım diye kurulan kalabalık sofralar bedenin gereksinimlerine ters olabilmektedir.