Demo Bilgi

Demo Bilgi

Hazır Yazılar
Ana Sayfa Entresan Bilgiler 19 Haziran 2017 685 Görüntüleme

Vücut Ağırlığımıza Göre Ne Kadar SU İçmeliyiz?

İnsanın doğası gereği su içmesi gerekmektedir. Bu su nasıl tüketilmeli ve nelere dikkat edilmelidir?

Her insanın su gereksinimi bedenine bağlı olarak değişir, fakat genel bir deyişle, bir yetişkinin, metabolizma esnasında sarfedilen sıvıdan dolayı, bedeninin nem oranını güvenliğini sağlamak için aşağı yukarı 2 litre (64 ons) suya gereksinim duyduğu kabul edilmektedir. Vücudumuzun aşağı yukarı %60’ı sudan meydana gelir ve düzgün çalışabilmesi için bu oranın dengede tutulması gerekir.

Suyun kilo vermeye yardımcı olabileceği ve bedeni nemli tutmak için hayati anlam  taşıdığı doğrudur. Bununla birlikte, birtakım insanlar, fayda sağlamak yerine sağlıklarını tehlikeye atabileceklerini bilmeden, bedenlarının fonksiyonlarını yerine getirmek için gereksinim duyduğu miktardan daha çok su tüketme hatasına düşerler. İşte bu amaçla size bugün birtakım enteresan bulgular vermek istiyoruz, bu sayede kilonuza göre tüketmeniz gereken su sayısını hesaplamayı öğrenebilirsiniz.

Kilonuza göre su için

Çok az insan bunu hesaba katsa da, aslında her insanın beden ağırlığı günlük tüketmesi gereken su miktarı ile çok ilgilidir.

Örneğin, zayıf bir insanın kilolu bir birey kadar suya gereksinimi yoktur. Bununla birlikte, her bireyin beden ağırlığı değişik bulunduğundan, gerektiğince faydalı olabilecek bir formül mevcut.

Kilonuza göre tüketmeniz gereken su sayısını öğrenmek için beden ağırlığınızın değerini libre olarak hesaplamanız ve ikiye bölmeniz gerekir. Bu matematiksel işlemin sonucu, bedeninuzun günlük gereksinim duyduğu suyun ons cinsinden sayısını verir.

Örneğin: 116 lbs (52 kg) olan birisinin kilosunu ikiye bölelim. Sonuç 58 ons (1,7lt), bu da 5 bardak suya denk geliyor.

Hatırlanması gereken formül: Libre cinsinden beden ağırlığı/2 = Ons cinsinden günlük su tüketimi.

Hesaplama: 1 lbs aşağı yukarı 0,45 kg; 1 oz aşağı yukarı 30 ml olarak hesaplanabilir. Eğer birim dönüştürmekle uğraşmak istemezseniz, aşağı yukarı bir değer bulmak için kilonuzu 30a bölebilirsiniz. Yukarıdaki örneği tekrarlarsak: 52kg/30=1,73lt.

Özel durumlar

Ağır egzersizler ya da spor yapıyorsanız her 1 saatlik egzersiz için 1 litre daha çok su içmelisiniz.

Eğer diyetinizde yeteri kadar meyve ve sebze yoksa günde en az 2 litre su içmenizi öneriyoruz.

Hastaysak ya da bağışıklık sistemimiz zayıfsa yeteri kadar su almamız gerekir. Bu halde normalden çok su içmenizi öneriyoruz.

Gün içersinde lüzumlu miktarda su içmek için öneriler

Günde ne kadar su içmeniz lüzumluluğunu hesapladıktan sonra gün içersinde hidrasyonu sağlamak ya da kilo vermek için ideal miktarda su tüketmeniz gerekir. Bir çok insan su içmeyi unuttuğu ya da zor bulduğu için, alçakta sizlere günlük amacınızı yerine getirmek için öneriler sunacağız.

İyi bir teknik her öğünden evvel bir bardak su içmektir, zira bu sayede bu iyi alışkanlığı unutmanız zorlaşacak ve yemekleri daha iyi sindireceksiniz.

Bir başka teknik ise sabahları boş mideye ve gece yatmadan evvel bir bardak su içmektir. Fakat gün içersinde içmeniz gereken orana ulaşmak için içmeyi de unutmamalısınız.

Suyu tadı olmadığı için içmiyorsanız, natural aromalı ama şekersiz sular hazırlayın. İçine bitkiler, meyveler ve benzerlerini koyabilirsiniz.

Günde belli miktarda su içmeniz lüzumluliğini unutuyorsanız kendinize her gün için kutular çizdiğiniz bir takvim yapın ve her bir bardak içtiğinizde kutuları işaretleyin.

Yeterince su içtiğinizi nasıl anlarsınız?

Vücuda yeteri kadar su alınıp alınmadığını kavramanın en iyi yolu idrardır. Bunun için ne sıklıkta tuvalete gittiğimizi ve rengini görmeniz önemlidir. Örneğin, idrarınız açık sarı ise yeteri kadar su almışsınız demektir. Fakat koyu sarı ve yoğun kokulu ise daha çok su içmelisiniz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Demo Bilgi

Demo Bilgi

Doğum günü pastası | Pasta Siparişi