Demo Bilgi

Demo Bilgi

Hazır Yazılar
Ana Sayfa Kişisel Gelişim 18 Haziran 2017 703 Görüntüleme

Kendinizi Bu Altı Negatif İnsan Türünden Koruyun

Bazen etrafımızdaki insanlar farkında bile olmadan bizi incitiyor olabilirler, bu da onları geride bırakmamızı çok zor duruma getirir. Problemin farkına varır varmaz, bu negatif şahıslarla aranıza uzaklık koyun

Kendinizi, size eşlik etme konusu ile ilgili pek de iyi olmayan insanların arasında bulmanız gerektiğince basitdır.

Bu amaçla birtakım insanların aslında hayatınızda olması gerekip gerekmediğini düşünmek için süre ayırın.

Şüphesiz, olgunlaşmanıza yardımcı olan ve sizi takdir eden insanların hayatınıza olumlu etkisi vardır.

Bununla eş güdümlü gerçekler, fazlası süre ilerlememizi ve daha iyi bir yaşama sahip olmak adına birtakım insanlardan uzak durmamızı zor duruma getirir.

 

Bunlar, kaçınılması gereken olumsuz insanlardan birtakımlarıdır:

1. Olumsuz eleştirenler

Hayatınızda şimdiye kadar olumlu ve olumsuz pek çok eleştiri almışsınızdır, ve bundan sonra da alacaksınız, bu son derece normaldir. Bununla eş güdümlü, nasıl hareket ettiğinizi, ne dediğinizi ya da ne yaptığınızı eleştiren insanlardan uzak durmanız gerekir.

Birisi kendi hayatından memnun değilse, gerçekleştirdikleri onları hiçbir süre tatmin etmez ya da başarısızlığa uğramış gibi hissederler. Bu negatif insanlar, farkında olmadan sizi de kendi mutsuzluklarının içine çekmeye çalışırlar.

Bu insanlar, özsaygınıza ve özgüveninize zarar sunarak ilerlemenizi ve hedeflerinize ulaşmanızı engellemeye çalışırlar. Eleştirici insanlar çoklukla acımasızdır ve incinip incinmediğinizi umursamazlar.

2. Sizi yönetmeye çalışan insanlar

Uzak durmanız gereken bir başka insan tarzı ise manipülatörler, yani sizi yönetmeye çalışanlardır; fakat çoklukla bu insanları teşhis etmek zordur.

Zordur zira bu insanlar istediklerini alabilmek için kullandıkları taktiklerde usta olmuşlardır.

Genelde bunları iyi niyetle gerçekleştirdiklerina sizi inandıracak şekilde konuşurlar. Kendinizi suçlu hissetmeniz ya da birtakım hallerde kendinizi mesul hissetmeniz için duygularınızı manipüle etmeye çalışacaklardır.

Eğer nazik ve titiz biriyseniz bu onlar için çok daha basit olacaktır zira sizi kendilerinden daha zayıf olarak göreceklerdir.

Bu tür insanlar sizi sık sık kendi dertleriyle meşgul ederek hayallerinizin peşinden gitmenizi engeller. Bu insanlardan en kısa sürede uzaklaşmanız ya da aranıza ideal bir uzaklık koymanız gerekiyor.

3. Yalan ifade edenler

Her gün küçük yalanlar karşımıza çıkar fakat derli toplu olarak yalan ifade eden birinin size saygı duymadığı aşikardır.

Zarar görmeden kendinizi kurtarmanız gereken bu tip insanlar, yalanlarının insanlar üzerindeki etkisinin büyüklüğünü ön görü etmekte problem yaşarlar. Aslında, fazlası yalan söylediklerinin farkında bile değil.

Bu insanları hayatınızdan çıkarırken kendinizi suçlu hissetmeyin. Her şeyden önce, gerçeği muhafaza etmek onlar için bu kadar basitsa, yalanlarına maruz kalmanın size zarar verdiğini anlamaları zor olmayacaktır.

4. Kötümser insanlar

Karamsarlık her halde meydana gelen bir kanaat yapısıdır. Bu insanlar her şeyi şüphenin gölgesinde kalarak ve bütün kötü neticeleri öngörerek değerlendirirler.

Karamsarlar, uzak durmak için elinizden geleni yapmanız gereken olumsuz insanlardır. Her şeyin kötü yanlarına odaklanırlar. Her süre, sizi mümkün en kötü senaryoya sürükleyecek bir fikirleri vardır.

Daha da kötüsü, çoklukla bu peminist hallari yüzünden başlarına kötü şeyler gelir. Siz binlerce çözüm önerisi sunsanız da, pesimist insanlar her süre her şeyi olumsuz olarak düşünecektir.

5. Cimri insanlar

Cimrilik, bir insanın sahip olabileceği en kötü kusurlardan birisidir. Cimri insanlar her süre ceplerinden bir şey çıkarmamak için bir bahane bulurlar.

En basite indirgersek, yalnızca başkalarına yardım etme niyetleri yoktur. Cimrilik fazlası süre egoistlik olarak adlandırılır fakat onlar egoist değillerdir.

Bunlar, daima başkalarının yardımına gereksinim duyan ve her halde kendilerine kar edebilecekleri yollar arayan insanlardır.

Cimri insanlar sizinle dışarı çıkmayı çok sever fakat sıra hesap ödemeye geldiğinde, daima para vermekten kaçacak bir yol bulmayı başarırlar.

6. Dedikoducu insanlar

Uzak durmanız gereken son insan grubu ise dedikodu yapanlardır. Başkaları ile ilgili konuşmayı sevmeleri, kendi içlerinde bir tür güvensizlik barındırdıklarının bir göstergesidir. Bu tür insanlar spekülasyonları ve hatalı anlaşılmaları nasıl ayırt edeceklerini bilmezler.

Eğer ilgi etmezlerse dedikoduları fazlası insanı incitebilir. Dedikoduya yatkın birisi ile süre geçirmek, insanların size bakış açılarını zedeliyor. Bu hal sizin için problem çıkarabilir, hem de lüzumsuz düşmanlara yol açabilir.

Dedikoducularla süre geçirmezseniz sizin hakkınızda da konuşamazlar.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 6 türün dışında, şayet ilgili değilseniz size zarar verebilecek çok daha çok olumsuz insan vardır. Bunu vurguluyoruz zira size çok ciddi zararlar verebilirler, bu yüzden de onları hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Etrafınızda bu davranışlardan rastgele birini sergileyen insanlar varsa, şimdi kendiniz ve etrafınızdakiler için bir şeyler yapma vakti.

Davranışlarınızı şimdi değiştirin ve ileride de yanınızda olacak iyi insanları üzmekten kaçının.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Doğum günü pastası | Pasta Siparişi