Demo Bilgi

Demo Bilgi

Hazır Yazılar
Ana Sayfa Kişisel Gelişim 18 Haziran 2017 610 Görüntüleme

Hayatımızda Yeni Kapılar Açacak Altı Öneri

Ancak dert edindiğin bir şey ile alakalı beynini düşünmeye itebilirsin. Ona çözüm yolları arar, araştırır, yeni kapılar açarsın.

Geçenlerde bir televizyon kanalında misafir olan bir sınıf öğretmeni sınıfa girdiği vakit tahtaya çok büyükte yazılarla “DERT EDİNİN” diye yazdığından bahsediyordu. Konu, yeni neslin gerçek dünyadan kopuk, teknolojiyle büyülenmiş beyinlerinin etraflarında ve dünyada ilerleyen hadiseler karşısında tepkisiz kalmalarına dair bir programdı. Bence bu yeni neslin değil, her yaştan kesimin vebası olmuş durumda. Teknolojiyle o kadar içli dışlı olmuş durumdayız ki gerçek dış dünyadan gelen uyaranlara karşı tepkilerimiz çok kısıtlı oluyor. Çoğu vakit hiç olmuyor. Çünkü beynimizin bu uyaranlara karşı düşünmesine izin vermiyoruz. Bunun yerine teknoloji, bizim için neyin mühim olup olmadığına karar veriyor.

Dert edinmeden öğrenemezsiniz!

Ben dert edinmenin insanoğlu için vazgeçilmez bir uyaran olduğunu düşünüyorum. Düşünün ki yalınce öğrenmeye, çözümlemeye ve bunu senin hayat koşullarına katarak hayatını kolaylaştırmaya adamış bir organımız olsun. Beyin. Bu yüzyılda bile bilim insanlarının suni olarak buluş edemediği bu mekanizma, sana insanlığın ilk tarihinden itibaren en kusursuz işleviyle organik olarak sunulmuş. Tek yapman gereken, bunu oldukça işlek durumda tutmak.

1- Dert edinin!

Beynimizi işler durumda tutabilmek için dert edinmemiz gerekiyor. Çünkü fakat dert edindiğin bir şey ile alakalı beynini düşünmeye itebilirsin. Ona çözüm yolları arar, araştırır, yeni kapılar açarsın. Bu ne içinle bol bol dert edinin. Beyninizde her vakit problemler olsun, beyniniz bunlarla hep meşgül olsun. Ona sıksık yeni alan okumalar yaratın. Beyninizi bir maden yeri olarak düşünün ve uzun vakit vakitsince kazı yapılmayan çalışma alanlarının başına gelenleri hayal edin. Çoğu geçitler kapanıp kullanılmaz duruma geliyor ve işlevini yitiriyor. Yeniden aynı geçitleri açıp aynı kazıları yapman hem vakit kayıbına hem enerji kayıbına ne için olurken o vakit zarfında elde edebileceğin kıymetli madenlerden de mahrum kalıyorsun.

İnsan beyni, başka canlı beyinlerine nazaran kendisini limitsiz olarak geliştirmeye en yatkın olan organ. Üzerimizden geride bıraktığımız yüzyıllar, organlarımızı kullanmamızı minimuma indirecek düzeyde seyir gösteriyor. Esasında kendimize suni olarak yarattığımız fazlası kolay mekanizmalar insanın fiziksel ve ruhsal yaratılışına ihanet ediyor. Dengeyi kurmaya çalışmak tamamiyle bizim elimizde.

Dert edindiğiniz her neden sizi sorgulamaya itiyor. Bu sorgulama adımında karşınızdaki meselesi tanımlamaya çalışırken kendinizi de tekrardan tarif etmeye başlıyorsunuz. Çünkü, o problem evveli ve sonrasındaki birey aynı birey olmuyor.

2- Karaya vuran balinaları dert edinin, çevrenizdeki içe kapanık sessiz dostunuzu dert edinin.

Amişlerin hayatlarını dert edinin, size çok karşıt gelen bir fikiri dert edinin. Karaya vuran balinaları araştırın, hayat koşullarını, fiziksel özelliklerini öğrenin. Kendinizi buna bağlı bir yardım kuruluşuna hizmet eder iken bulabilirsiniz. Çocuğunuza balinalar ile alakalı enteresan bulgular aktarırken günün süper ebeveyni olabilirsiniz.

3- Çevrenizdeki içine kapanık sessiz dostunuzla etkileşim yolları arayın.

Her insanın etkileşime geçme frekansının değişik olduğunu göreceksiniz. Dostunuzu çözümlemeye çalışırken kendinizle alakalı bir şey öğrenebilirsiniz. İnsanlar arasındaki etkileşim yüksek bir enerji alışverişidir. Doğada aynı canlı türlerinin birbirleriyle olan etkileşimi değişik canlı türleriyle olan etkileşimden daha yüksek frekanstadır. Çünkü karşında tanımlamaya çalıştığın canlı seninle aynı genleri ve ruhu taşımaktadır. Karşındaki ile alakalı elde edeceğin her yeni deney sana senin ile alakalı bir ışık tutacaktır.

4- Amişlerin hayatlarına bakın.

Yeni dünya düzenine ısrarla karşı gelmekte olan orjinal bir halkın yalın hayatlarını araştırın. Sizden bir farkı olmayan ama gerçekte çok farkı olan bu insanların hayatlarını hayal edin, kendinizi onların yerine koyun, hem de bir gün vakitsizce onlar gibi hayatta yaşamaya çalışın. Doğduğunuz andan beri alışmış olduğunuz tabiatınızdan değişik bir hayat ortamına geçtiğiniz takdirde beyniniz size alışık olduğunuzu sunmayı dert edinecektir. Yeni yollar arayıp yeni kapılar aşındırırken kendiniz ile alakalı yeni bulgular edineceksiniz. Belki teknolojinin yardımı olmadan geride bıraktığımız yirmi dört saatin, işlerinizi yerin getirmede size yetmediğini görüp bu halkın ömürlerine merak salacaksınız. Belki ruhunuza detoks yapmak isteyip onlarla bir hafta geçirecek ve hayatınız boyunca unutamayacağınız deneyler edineceksiniz.

5- Size karşıt gelen bir fikiri düşünün, ilk evvel bunun size ne için karşıt yaklaştığını yazın.

Daha sonra o karşıt görüş ile alakalı derinlemesine bir incelemeye koyulun. Kitaplarını okuyun, videolarını izleyin, o fikiri savunan insanların sözlerini kesmeden sonuna kadar dinleyin. Eğer hala görüş size karşıt geliyorsa bunu tekrardan not alın. Kendinizi ilk aldığınız nottan çok değişik bir noktaya taşımış olduğunuzu göreceksiniz. Eğer bu karşıt görüş ile alakalı tutumunuz tamamiyle değiştiyse kendinize karşıt gelen başka görüşler için işe koyulun.

6- Zıtlıklarla ve problemler ile mücadele verin.

Ama bunu muhabere muharebesinde değil, beyin laboratuvarınızda yapın. Anlamaya çalıştığınız her şey size sizi tekrardan anlatacak. İnsan hücreleri ölene kadar yenilenmekten vazgeçmez iken beynimizi, görüşlerimizi, düşüncelerimizi, duygularımızı, sevinçlerimizin ve üzüntülerimizin ne içinlerini yenilemekten ne için vazgeçelim?

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Doğum günü pastası | Pasta Siparişi