Demo Bilgi

Demo Bilgi

Hazır Yazılar
Ana Sayfa Kendin Yap 19 Haziran 2017 2505 Görüntüleme

Çiçek Dürbünü Nedir? ve Çiçek Dürbünü Nasıl Yapılır?

Çiçek dürbünü nedir?

Kaleydoskop olarak da adlandırılan çiçek dürbünü nedir, ne işe yarar?

Kaleydoskop olarak da tanınan çiçek dürbünü, içine bakıldığında renkli desenler görülen bir aygıttır. Işığın yansımasıyla elde edilen bu desenler, dürbün hareket ettirildikçe sıksık olarak değişir.

“Kaleydoskop” sözcüğü Yunanca kalos (güzel), eidos (biçim), scopos (izlemek) sözcüklerinden türetilmiştir. Dürbün, İskoç Sir David Brewster tarafından 1816′da ışığın polarizasyonundan yaralanılarak buluş edilmiştir ve 1817 senesinde patenti alınmıştır. Dürbünden çok para kazanacağını düşünen Brewster, ne yazık ki düşündüğü gibi çok para kazanamamıştır. Çünkü patent esnasında yaptığı bir hata, çoğu çiçek dürbünü kopyasının yapılmasına imkân sağlamıştır.

Çiçek dürbünü nasıl çalışıyor?

Çiçek dürbününün içerisi kara ya da koyu bir renge boyalıdır. İçinde birbirine 60 derecelik eğimle ve bitişik üç ayna bulunur. Aynaların arasında ise renkli cam parçaları, tüyler, pullar, ince boncuklar vb. gibi malzemeler vardır. Böylece dürbünün bir ucundan bakıldığında biçim değiştiren çokgenler ve birbirinden değişik görüntüler görünür.

Popüler kültürde, televizyonda kamera hilesi olarak sarfedilen “bulanıklaştırma efekti” olarak da teknolojik tüketimi yaygındır. Bazı sanat merkezlerinde de bu dürbünlerden bulunur. Sanat eserlerine bu dürbünle bakılarak değişik görüntüler elde edilir.

Çiçek dürbünü nasıl yapılır?

Malzemeler

– Kenar boyları 1/3 oranlı, dikdörtgen biçimli üç ayna,
– İnce, saydam bir kâğıt ya da naylon parçası (şeffaf dosya parçası),
– Yapışkan bant,
– Makas,
– Karton,
– Kalem
– Küçük parçacıklara bölünmüş çok sayıda renkli kâğıt, boncuk, cam kırığı ya da buna benzeyen gereçler.

Yapılışı

Aynalar üçgen prizma oluşturacak biçimde birbirine uzun kenarlarından sırlı yüzeyleri dışa bakacak biçimde birleştirilir. Sonrasında bu aynalar bantla birbirine tutturulur. Kartondan üçgen prizma yapılır ve buna ideal üçgen bir parça kesilir. Kesilen parça, prizmanın üst yönüne yapıştırılır. Kurşun kalemle bu üçgenin ortasına bir delik açılır. Diğer kenarı kapatmadan evvel renkli gereçler, saydam kağıt ve naylon arasına yerleştirilir. Prizmanın alt yönü kapatılmaz. Buraya saydam kağıdı ya da şeffaf dosya parçası ya da buzlu cam görüntüsü verebilecek rastgele bir gereç yapıştırılır.

Çiçek dürbünü hazır! Üstteki delikten ışığa doğru bakarak meydana gelen desenleri izleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Doğum günü pastası | Pasta Siparişi